Domain & Hosting

SEO Uyumlu Bir Domain Adı Nasıl Seçilir?

Web sitenizi oluştururken bir domain adı seçmek arama sıralamasında üst sıralarda bulunmanız için atmanız gereken en önemli adımlardan biridir. Ziyaretçilerinizin sitenize kolayca ulaşmasına yardımcı olan, yüksek trafik potansiyeli taşıyan ve markanız için uygun olan bir domain adı seçmek güzel bir başlangıç olacaktır. Doğru şekilde domain adresi seçilirse, etkileyici bir domain, arama motoru sıralamalarınızı artırabilir, markanızı güçlendirebilir ve web siteniz için yüksek bir ziyaretçi trafiği oluşturabilir. Bu makalemizde SEO dostu bir domain adı nasıl seçilir sorusunu yanıtlayacağız.

SEO Uyumlu Bir Domain Adı Nasıl Seçilir?

Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelime kullanımı, SEO dostu bir domain seçiminde önemli bir faktördür. Anahtar kelime, ziyaretçilerin web sitenizin içeriğine dair aramalar yaparken ulaşabilecekleri kolay adımlardan biridir. Ancak, anahtar kelime spamcılığından kaçınmak önemlidir. Arama motorları, anahtar kelimelerle dolu domain adlarına karşı özellikle hassastır ve web sitenize zarar verebilir. Dolayısıyla anahtar kelime kullanımı, doğal ve makul olmalıdır.

Örneğin bir hizmetinizin hızlı, güvenilir, ucuz olduğunu vurgulamak istiyorsunuz.  Domain adresi seçiminizde uygunhizliguvenilir anahtar kelimelerini kullanmak arama motorlarında üst sıralara çıkamamanıza sebep olabilir. Bunun yerine marka veya hizmetinizin adını içeren bir domain tercih ederek, vurgulamak istediğiniz anahtar kelimeler için hizmetinizi tanıtan yazılar yazabilirsiniz.

Kolay Hatırlanabilir ve Yazması Kolay İsimler Seçin

Domain adınızın kolay hatırlanabilir ve yazım kolaylığına sahip olması, ziyaretçilerinizin internet sitenize kolayca erişmesi için önemli bir unsurdur. İnsanların hatırlayamayacağı veya yanlış yazacağı bir domain adı, sektörel dönüşüm ve web trafik kaybına neden olabilir. Ziyaretçilerin domain adınızı hızlıca yazabilecekleri, otomatik tamamlayıcılarda sitenize ulaşabilecekleri ve hatırlayabilecekleri bir domain adı seçilmesi önemlidir.

Türkiye içerisinde hizmet vermeyi amaçlıyorsanız yabancı kelimelerden kaçınarak kolay hatırlanabilir ve yazımını kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin kahve satışı yapan bir işletmesiniz. İşletmenizin hedef kitlesinin konumu Türkiye ve reklamlarınızda buna göre düzenlenmiş. Domain tercihinizde kahve yerine coffee anahtar kelime kullanmanız, hedef kitlenizin hatırlamasını zorlaştırabilir ve yazması zor olacağı için yazım hataları nedeniyle internet sitenize ulaşmakta zorluk yaşanabilir. 

Kolay hatırlanabilir ve yazması kolay adreslere örnekler:
domainhizmetleri.com
kahvedunyasi.com
sahibinden.com
hepsiburada.com

İçeriklerinizle İlişkili Anahtar Kelimeler 

Domain adınız markanız ve web sitenizin içeriğiyle uyumlu olacak şekilde seçmenizi öneririz. Domain adınız mümkünse markanızın ismi veya sunduğunuz hizmeti yansıtan bir isimle kullanılabilir. Markanızın ve sitenizin hizmetlerine ilişkin aramalarda karşılık bulacak bir domain adı, ziyaretçilerin sitenize daha kolay ulaşmasını ve web sitenizin arama motoru sıralamalarında üst sıralarda yer almasını sağlayabilir.

Tabii ki, bu durum sadece sıralamalarda üst sıralara çıkmanız için kolaylaştırıcı bir öneridir. Tabii ki, ilişkili olmayan anahtar kelimelerle domain adresinizi tercih ederek üst sıralara çıkmanızda mümkündür.  İnternet sitenizi hedeflediğiniz anahtar kelimelere özel ve özgün yazılarla zenginleştirebilirsiniz. Bu sayede domain adreslerinde hedef anahtar kelime içeren rakiplerinizin önüne geçme ihtimalini yüksek oranda artıracağını paylaşmak isteriz.

İçerikleriyle ilişkili anahtar kelimelere sahip adreslere örnek:
haberler.com
kahve.com
araba.com

İçerikleriyle ilişkili olmasa da üst sıralarda görünen adreslere örnek:
apple.com
amazon.com
huawei.com
ibm.com

SEO Dostu Domain Uzantısı Seçin

Domain adlarının sonundaki uzantı, sitenizin alan adının ne olduğunu anlamak için kullanılır. En popüler uzantı, .com (commercial) uzantısıdır ve ticari işletmeler için tercih edilir. Bununla birlikte, alanınıza göre diğer uzantıları da tercih edebilirsiniz. Arama motoru sıralamalarınız için etkili domain uzantı seçimi yapmak önemlidir.

Örneğin, Eğer web siteniz Türkiye’de yer alıyorsa .com.tr uzantısını kullanabilirsiniz ve bölgesel optimizasyon stratejilerinizi de kullanabilirsiniz. Başka bir örnek olarak, .org uzantısı, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, vakıflar veya derneklerin kullanması hedeflenen etkili bir uzantıdır. Bu nedenle kuruluşunuza ve hizmet sunduğunuz lokasyona göre domain tercih etmeniz arama motoru sıralamalarında pozitif rol onayacaktır.

Domain uzantıları kullanımına örnek adresler: 
Sivil toplum kuruluşlarının kullandıkları domainler:

ahbap.org
turkpatent.gov.tr
Ticari domainler:
domainhizmetleri.com
google.com
Lokasyon hedefli domainler:
aa.com.tr
europa.eu

Rakiplerinizi Araştırın

Rakiplerinizin kullandığı domainleri araştırmak yararlı olabilir. Rakiplerinizin domain adlarını ve SEO stratejilerini incelemek, web siteniz için daha etkileyici bir domain adı seçmenize yardımcı olabilir. Rakiplerinizin kullandığı domain adlarını analiz ederek benzer unsurları domain adınızda da kullanabilirsiniz. Ayrıca, rakiplerinizin kullandığı SEO stratejilerini inceleyerek sitenizin performansını artırabilirsiniz.

Rakiplerinizi araştırırken arama motorlarında yazılarını, ilk sırada görünen anahtar kelimelerini, farklı internet sitelerinden aldığı yönlendirmeleri ve en çok hangi sayfasına yönlendirme aldığına göz atabilirsiniz. Tabii ki bu araştırmaları kolaylaştırmak için sunulan ücretli ve ücretsiz analiz araçları bulunuyor. Örnek olarak Ahrefs, SemRush ve Dopinger firmalarının sunmuş olduğu araçları paylaşabiliriz.

Telif Hakkı Olmayan Bir Domain Adı Seçin

Domain adınızın telif hakkı sorunları yaratmaması son derece önemlidir. Domain adınızın başkası tarafından kullanılmakta olan veya telif hakkı sorunları yaratacak bir isim olmadığından emin olmanız gerekir. Bu tür sorunlarla karşılaşmanız, web sitenizin ve markanızın performansını etkileyebilir.

Örneğin 7 Nisan 2016 tarihinde Migros markasının migrosjet.com domaini üzerinde hak iddia etmesi sonucunda emsal bir karar alındı. Bu karar sonucunda migrosjet.net domain adresi Migros ve Migros’un sanal marketi olan MJET markasına benzerliği sebebiyle markaya devri gerçekleşmiştir. WIPO (Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi ) tarafından yayınlanan idari hakem kararına buradan ulaşabilirsiniz: WIPO İdari Hakem Kararı (Migros Genossenschafts Bund v. Murat Gülbahar)

Özetle, SEO dostu bir domain adı seçmek arama motoru sıralamalarınızı artırmanıza, markanızı güçlendirmenize ve web siteniz için yüksek bir trafik akışı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ancak doğru bir domain adı seçmek için, anahtar kelime kullanımı, kolay hatırlanabilme ve yazım kolaylığı, içeriğe uygunluk, uygun uzantı kullanımı, rakiplerinizin analizi ve telif hakkı gibi pek çok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Eğer tüm bu faktörlere dikkat ederseniz, web siteniz için etkili bir domain adı seçebilir ve SEO stratejilerinizi oluşturabilirsiniz. Doğru bir domain seçimi ile web sitenizin trafiği artacak, arama motoru sıralamalarınız yükselecek ve müşterilerinizin siteye tekrar gelme ihtimali artacaktır.


Domain adresiniz için yüksek performanslı bir hosting hizmeti ihtiyacınız bulunuyorsa Limitsiz Hosting paketlerimizi inceleyebilirsiniz. Eğer paket tercihinde emin olamıyorsanız, 0850 885 2552 hattımız üzerinden veya canlı desteğimiz üzerinden bizimle iletişime geçmeniz halinde tercih edebileceğiniz en uygun paketi belirlemek için yardımcı olabiliriz. İletişim bilgilerimize buradan ulaşabilirsiniz: İletişim

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments