Ücretsiz SSL Nedir Nasıl Alınır? Soru – Cevap Detayları

Home / Ücretsiz SSL Nedir Nasıl Alınır? Soru – Cevap Detayları

Tüm Hosting ve Bayi Hosting paketlerinde ücretsiz SSL sertifikası!

Bu sertifika web sitenizin iletişim güvenliğini sağlamak, ziyaretçilerinize güven vermek ve arama motoru SEO kalitenizi arttırmak için idealdir. 
Google tarafından SSL kullanan sitelere SEO kalite puanı verileceği belirtilmişti. [İlgili açıklamaya git]

1) SSL Sertifikası kısaca nedir?

Birçok web sitesine girdiğimizde, web site adresinin başında https:// kısaltması görülür ve yeşil kilit  ssllock sembolü ortaya çıkar. Bu durum, web sayfası ile tarayıcınız (iki uç) arasındaki tüm iletişimin şifreli olarak sağlandığı anlamını taşır. Bu iletişimin sağlıklı ve doğru olarak şifrelendiğini onaylayan birim, SSL Sertifikası ve onu veren kuruluştur.

2) Ücretsiz SSL hangi kuruluşa aittir?

Yeniliğin adı Let's Encrypt! Tamamen ücretsiz şekilde hizmet verme amacıyla kurulan bir certificate authority (CA) servisidir. Kar amacı gütmeyen ve sponsorluklar ile büyüyen Let's Encrypt, internetin daha güvenli olması için çalışan Internet Security Research Group (ISRG) tarafından desteklenmektedir. 

3) Nasıl yüklenir / kurulur?

Domainhizmetleri Limitsiz Hosting ve Reseller Bayi Hosting hizmetlerinin kontrol panellerinde, "Let's Encrypt"  logolu ikonlar bulunmaktadır. Bu ikonlara tıklayarak tek adımda kurulum yapılabilmektedir.
Detaylı kurulum adımları bu makalemizi inceleyebilirsiniz.

 letsencryptlogo_cpanel

4) Paralı SSL ile Ücretsiz SSL arasındaki fark nedir?

Yazılımsal üretim açısından bir fark bulunmamaktadır. E-ticaret sitesi sahibiyseniz lütfen 5. maddemizi okuyunuz.

5) E-ticaret (online satış) sitelerine uygun mudur?

Güvenlik sigortası sunmadığı için uygun değildir. Let’s Encrypt tarafından sunulan SSL sertifikalarında bir site mührü, online doğrulama ya da SSL kullanımından doğabilecek herhangi bir sigorta bedeli olmayacaktır. Bu yüzden özellikle ticari SSL  sertifikası kullanımında firmaların mutlaka SSL sayfamızdaki ürünlerden birini kullanmalarını önermekteyiz. 
Bu sertifika sizin bilgi güvenliğinizi sağlamak, ziyaretçilerinize güven vermek ve arama motoru SEO kalitenizi arttırmak için idealdir.

6) Statik/Özel IP Gerekiyor mu?

Hayır, özel IP ihtiyacı bulunmamaktadır. Paylaşımlı IP'ler üzerine kurulabilmektedir.

7) Kurulum ücretsiz midir?

Evet, ücretsizdir.

8) Sertifika yenilemesi nasıl gerçekleşmektedir

Altyapımız sertifikanızı her 3 ayda bir otomatik olarak yenileyecektir. Bugün ve gelecekte de ücretsizdir. Size kalan  arkanıza yaslanıp projelerinize odaklanmak!

security