Bilim ve Teknoloji Dünyası Domain & Hosting

Domain Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey

Web sitenizin adı, yapacağınız projeler için büyük önem taşıyor. Alan adı olarak da bilinen domain, numaralardan oluşan İnternet Protokol (IP) sisteminin bir halidir ve bilgisayarların birbirini tanımasını sağlar. Bu açıklamadan da anlayacağınız gibi, seçeceğiniz domain’in akılda kalıcı olması önem taşıyor. Elbette bu durumun yanı sıra alan adınızı seçerken dikkat etmeniz gereken başka faktörler de var.

1) Akılda Kalıcı Olmalı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, domain seçerken akılda kalıcı olmasına özen göstermek ilk kural olmalıdır. Kolay unutulan bir web sitesi adresine tekrar tekrar girmek ziyaretçiler için zor olacaktır.

2) Tercihiniz Kısadan Yana Olsun

Domain alırken uzun bir isim yerine, tercihinizi daha kısa olanlardan yana yapın. Kısa URL oluşturmanız, akılda kalıcılığını da artırır.

3) Proje ile İlgili Olmalı

Seçtiğiniz domain, projenizle ilgili bir isme sahip olmalı. Diyelim ki işletmenizle ilgili bir web sitesi kuracaksınız. İşletmeniz, peynir üreten bir kurumsa, seçeceğiniz alan adı da peynirciliği çağrıştırmalı (www.xpeynircilik.com gibi).

Seçeceğiniz domain akılda kalıcı olmalı.

4) Türkçe Karakter Kullanmamaya Özen Gösterin

Seçtiğiniz domain’in Türkçe harfler (ç, ı, ü, ğ, ö, ş, ) kullanmamaya özen göstermelisiniz. Türkçe karakterler kullanmamaya özen gösterin. Alan adınız İngilizce alfabe ile uyumlu olursa, kullanıcılar daha rahat arama yapacaktır (domainhizmetleri.com gibi).

5) Alan Adınız SEO ile Uyumlu Olsun

Arama motoru optimizasyonu (SEO) Google’da öne çıkmanızı kolaylaştırır. Projeniz için seçeceğiniz domain, en çok aratılan anahtar kelimelerden biriyse, bu durum size avantaj sağlayacaktır.

6) Kaçınmanız Gereken Karakterler

Domain seçerken rakamlar ve tire işaretinden kaçınmanız gerekir. Bu durum hem SEO açısından kötüdür hem de kullanıcının kafasını karıştırabilir. URL’nizde tire kullanacaksanız en fazla bir tane kullanmaya çalışın. Aksi halde web siteniz spam olarak algılanabilir.

7) Domain Geçmişini Kontrol Edin

Projeniz için bir domain seçtiniz ve satın almaya karar verdiniz. İlk yapmanız gereken şey, düşündüğünüz bu alan adının geçmişini kontrol etmek olmalı. Zira almayı düşündüğünüz domain, daha önce kullanılmış olabilir. Eğer kötü amaçlı kullanıldıysa bu da projenizde sorun yaşamanıza neden olacaktır. Ayrıca domain’in daha önce backlink alıp almadığını da arama motoruna yazarak kontrol edebilirsiniz.

Alan adlarınız için on binlerce kullanıcının güvendiği domainhizmetleri.com‘da özgürsünüz!

Bu makale yardımcı oldu mu?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments