Bilim ve Teknoloji Dünyası

Dünyada Kaç İnternet Kullanıcısı Var?

Türkiye’nin 90’lı yıllarda tanıştığı internet gün geçtikçe daha çok üyeye sahip oluyor. Adeta iletişimde çağ atlatan bu muhteşem buluşun ülkemizdeki ilk yıllarında tek karşılığı ise yüksek faturalar oluyordu. Öyle ki bir mahallede internetten kullanan kişinin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu.

Bilgisayarların giderek küçülmesine ve cebimize kadar girmesiyle internet kullanımı da git gide arttı. Böylece her geçen dakika daha fazla internet platformu kullanıcı sahibi oluyor. Peki tüm dünyada ne kadar internet kullanıcısı var? Bu sorunun cevabını sosyal medya yönetim platformları We Are Social ve Hootsuite, yayınladıkları rapor ile verdi. Digital 2021 adlı rapor, tüm dünyadaki insanların internet, sosyal medya ve diğer etkileşim alanlarındaki kullanıcı sayılarını ve bu platformlarda ne kadar zaman harcadıklarının bilgisini veriyor.

KAÇ KİŞİ İNTERNET KULLANIYOR?

Ekim 2021’de tüm dünya çapında akıllı telefon, internet ve sosyal medya kullanıcılarının sayısı rekor düzeye ulaştı. Geçtiğimiz ay internet kullanımına ilişkin son verileri derleyen Digital 2021 raporu yayınlandı. Bu rapora göre internet kullanıcılarının sayısı tüm dünyada 4,66 milyara ulaştı. Yani dünya nüfusunun yarısından fazlası (yüzde 59.5). Akıllı telefondan internete girenler ise tüm kullanıcıların yüzde 92.6’sını oluşturuyor.

DÜNYANIN YÜZDE 53’Ü SOSYAL MEDYA KULLANIYOR

İnternet kullanımının en yoğun olduğu sosyal medya platformları elbette raporun ana yönlerinden birini oluşturdu. Gezegenimizde 4.2 milyar kişi, aktif olarak sosyal medya kullanıyor. Bu da popülasyonun yüzde 53’üne denk geliyor. Ayrıca son bir yılda sosyal medya kullanmaya yeni başlayan kişi sayısı 400 milyon civarında oldu. Raporda belirtilen bir diğer bilgiye göre sosyal medya kullanıcılarının sayısı son 5 yılda 2 kat arttı.

Digital 2021, tek bir sosyal medya hesabının kullanıcıya yetmediğini, bir kişinin ortalama 6 sosyal medya platformu kullandığını ortaya çıkardı.

Bu sosyal medya hesapları arasında en popüler olanı ise Facebook. Zira bu platformun kullanıcı sayısı 2,895 milyar kadar.

MEDYADA GÜNLÜK HARCADIĞIMIZ SÜRE

Peki tüm bu kullanıcılar, günlerinin kaç saatini internette harcıyor? Rapor bu soruya da cevap veriyor. Dünya çapındaki kullanıcılar günlerinin ortalama 6 saat 54 dakikasını internette geçiriyor.

Yaşları 16 ila 64 arasında değişen kullanıcılar üzerinde yapılan araştırmada, sosyal medyada günlük olarak harcadığımız süre 2 saat 25 dakika.

Mobil oyunlar da internet kullanım oranını etkileyen faktörlerden bir diğeri. Küresel anlamda oyun oynama oranı ortalama olarak yüzde 86,1 şeklinde karşımıza çıkıyor. Oyunlara günlük olarak harcadığımız süre, sosyal medyada geçirdiğimiz süreden nispeten daha az. Günlük olarak sadece 1 saat 12 dakikamızı video oyunlarına harcıyoruz.

Pandemide popüler hale gelen podcast dinleme alışkanlığı da sandığımızdan daha düşük bir oranla karşımıza çıkıyor. Bir kişinin podcast’e ayırdığı günlük süre ortalama 54 dakika.

Digital 2021 raporu internete dair oldukça ilginç rakamları gözler önüne serdi. Görünen o ki internet kullanımı gittikçe daha popüler hale gelecek. Bakalım gelecekte bizi neler bekliyor.

Bu makale yardımcı oldu mu?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments