cPanel’de MySQL Veritabanı Sihirbazı ile DB Oluşturma

Outlook 2019 / Outlook 365 için POP3 E-posta Kurulumu (Görsel Anlatımlı)
2 Mart 2021
Office Outlook’ta Dosya Ekleme (Attachment) Sınırını Artırma
23 Mart 2021

cPanel Kontrol Paneli üzerinde “MySQL® Veritabanı Sihirbazı“na tıklayarak Veritabanı (Database) oluşturma sürecine başlayabilirsiniz.

1) MySQL Veritabanı Sihirbazı’na Başlayın

1. Adım’da yer alan kutucuğa veritabanı adını giriniz. Oluşturulacak DB’nin tam adı, kutucuğun önündeki isim ile birlikte geçerli olacaktır.
Örneğin bu örnekte: dhtest_veritabani_adi
cPanel kullanıcı adınız veritabanınızın hemen önünde otomatik yer alacaktır ve projenizde “Örn: Database Name” olarak ikisi bütün halinde kullanılacaktır.

2) MySQL Kullanıcısı Oluşturun

2. Adım’da yer alan Kullanıcı Adı bölümüne, dilediğiniz adı girebilirsiniz. Hemen altındaki bölüme de şifre ekleyiniz. Yalnız basit şifrelere sistem izin vermeyebilir. Karmaşık şifre sizi daima potansiyel tehlikelerden koruyacaktır.

cPanel kullanıcı adınız, MySQL kullanıcı adının hemen önünde otomatik yer alacaktır ve projenizde “Örn: Database Username” olarak ikisi bütün halinde kullanılacaktır.

2) Kullanıcıya Yetki Tanımlamayın

Bu kritik bölümde, iki adım önce oluşturduğunuz veritabanına, bir adım önce oluşturduğunuz kullanıcının erişim yetkilerini belirleyebilir ve sınırlandırabilirsiniz. Örneğin yalnızca SELECT yetkisi oluşturarak, kullanıcının veritabanınızda bir işlem yapmasının da önüne geçebilirsiniz. Eğer bu konuda detaylı bilgiye sahip değilseniz, en üstte yer alan “Tüm Ayrıcalıklar”ı seçmenizi öneririz.

Tebrikler!

Hem veritabanı hem de kullanıcı oluşturma işleminiz başarıyla tamamlandı.


İpucu: phpMyAdmin ile veritabanınızı bu bölümden yönetebilirsiniz:

Bağlantılı Makaleler:

Bu makale yardımcı oldu mu?

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Show Buttons
Hide Buttons