Domain & Hosting Nedir? Nasıl?

cPanel Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Sunucu yönetimi konusunda tecrübesi olmayanlar için internet sitesini yayına almak karmaşık bir süreçtir. Web sunucuları (Örneğin; Litespeed, Nginx, IIS, Apache), DNS hizmetleri (Örneğin; Bind, PowerDNS), FTP servisleri (Örneğin; PureFTPd, Vsftpd) ve Veritabanı servisleri (Örneğin; MySQL, Mariadb, MongoDB) gibi bir dizi teknik terim, çoğu kullanıcı için kafa karıştırıcı olabilir. İşte tam da bu noktada, ihtiyaç duyulan servisleri içerisinde barındıran kontrol panelleri devreye girer ve yönetim sürecini basitleştirir.

Bu yazımda sizlere en popüler kontrol panellerinden biri olan cPanel’in ne olduğunu ve nasıl kullanılabileceğini anlatacağım.

Uygun fiyatlı cPanel Kontrol Paneline sahip Hosting paketlerimizi görmek için buraya tıklayın
cPanel Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

cPanel Nedir?

cPanel, bir internet sitesinin yayınlandığı barındırma hizmetini rahatça yönetilmesini sağlayan Linux tabanlı bir kontrol panelidir.

Tabii ki popüler olmasının sebeplerinden biriyse basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olmasıdır. Teknik bilgiye sahip olmayan kullanıcılar bile sadece biraz kontrol paneli içerisinde dolaşarak, Domain yönetimi (Ekleme, Silme), Dosya ve klasörlerinin yönetimi, dosyalarını hosting hizmeti içerisine yükleyebilmek için FTP hesabı oluşturulması, Veritabanı yönetimi gibi bir çok karmaşık olabilecek işlemi basit bir şekilde yönetebilir.

cPanel’e Nasıl Giriş Yapılır?

Bu yazımız domainhizmetleri.com üzerinden alınmış Linux tabanlı Hosting hizmetleri için özel olarak hazırlanmıştır. Paylaştığım bilgiler genel kullanım için uygundur fakat firmadan firmaya farklılık gösterebilir.

Hosting hizmetiniz aktif olduktan sonra sistemde kayıtlı e-posta adresinize cPanel erişim bilgileriniz iletilecektir. Fakat cPanel giriş sayfanıza ulaşabileceğiniz örnek kullanımları paylaşıyorum.

Eğer internet sitenizde SSL sertifikası henüz aktif edilmemişse yani HTTP üzerinden bağlantı kuruluyorsa sitenizin sonuna :2082 eklemeniz yeterlidir. SSL sertifikasının kurulumunu yapmış ve HTTPS üzerinden internet sitenize erişebiliyorsanız sitenizin sonuna :2083 yazabilirsiniz.

Örnek Kullanım:

  • http://domainadresiniz.com:2082
  • https://domainadresiniz.com:2083

Size uygun olan URL adresine eriştiğinizde cPanel Giriş sayfasına yönleneceksiniz.

cPanel Giriş Sayfası

cPanel kullanıcı adı ve parolanızı yazıp Log in (Oturum aç) butonuna tıklayarak cPanel’e giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra hosting hizmetinizle ilgili genel bilgiler, istatistikler ve başlık başlık ayrılmış araçlar karşılaşacaksınız.

cPanel Nasıl Kullanılır?

Sizlere, içerisindeki başlangıç düzeyinde ihtiyaç duyabileceğiniz araçların nasıl kullanabileceğinizi anlatmak için hadi bu bölümleri inceleyelim.

E-Posta Bölümü

cPanel E Posta Bölümü

cPanel üzerinde E-postalarınızın kontrolü ve yönetimi için ihtiyacınız olan tüm araçlar burada bulunuyor. Başlangıç düzeyinde en çok kullanılan araçlar E-posta Hesapları ve İleticiler olduğunu söyleyebilirim. Aşağıda bu araçların özelliklerini ve nasıl kullanılabildiğini paylaşıyorum:

E-posta Hesapları

cPanel E-Posta Hesapları Bölümü

E-posta hesaplarını eklemek, yönetmek ve silmek için E-posta Hesapları seçeneğini kullanabilirsiniz. Örneğin e-posta hesabı oluşturmak için +Oluştur butonuna tıklayabilir ve e-posta oluşturma sayfasına ulaşabilirsiniz.

cPanel E-posta Oluşturma Sayfası

İleticiler

Gelen bir e-postanın kopyasını başka bir adrese gönderebilmenize yardımcı olur. Örneğin info isimli e-posta adresinize gelen maillerin kendinize de yönlendirilmesini isterseniz İletici Ekle butonuna tıklayarak açılan sayfadan aşağıda paylaştığım ekran görüntüsünde olduğu gibi kural ekleyebilirsiniz.

cPanel İleticiler Kuralı

Dosyalar Bölümü

cPanel Dosyalar Bölümü

cPanel üzerinden dosya yönetimini gerçekleştirmeniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm araçlar bu sayfada bulunuyor. Başlangıç düzeyinde en çok kullanılan araçlarsa Dosya Yöneticisi, FTP Hesapları ve JetBackup olduğunu söyleyebilirim. Aşağıda bu araçların özelliklerini ve nasıl kullanılabildiğini paylaşıyorum:

Dosya Yöneticisi

cPanel Dosya Yöneticisi

Dosya Yöneticisi butonuna tıkladığınızda, Web sitenizin tüm klasörlerinin ve dosyalarının listelendiği sayfaya yönlendirilirsiniz. Kolay bir şekilde dosyalarınızı yönetmek ve düzenlemek için FTP kullanmak yerine Dosya Yöneticisini kullanabilirsiniz. Örneğin bir yapım aşaması sayfası oluşturdunuz ve internet sitenize bu sayfayı yüklemek istiyorsunuz. Henüz cPanel üzerinden farklı bir domain adresini eklemediğinizi varsayarsak public_html klasörü içerisindeyken Yükle butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Açılan sayfada ilgili dosyayı Dosya Seç butonuyla bulup seçebilir veya sürükle bırak yöntemiyle hosting hizmetiniz içerisine yükleyebilirsiniz.

cPanel Dosya Yükleme Sayfası

FTP Hesapları

Hosting hizmetiniz ilk oluşturulurken cPanel kullanıcı adı ve şifrenizle FTP bağlantısı kurulabiliyor. Bazen dosyalara ulaşmak veya yüklemek için cPanel bilgilerinizi vermek istemeyebilirsiniz. Ya da yüksek boyutlu dosyaları aktarmak için FTP kullanmak istiyor olabilirsiniz. Bu bölümden FTP hesaplarınızı oluşturabilirsiniz.

Dizin bölümünde FTP ile hangi dizine erişilebileceğini seçebilirsiniz. Örneğin aşağıda paylaştığım örnekte olduğu gibi home dizini değil sadece public_html dizinine erişilebilmesi için özel bir dizine yetki verebilirsiniz.

cPanel FTP Hesaplari

Jetbackup

cPanel Jetbackup

Jetbackup, cPanel için özel olarak geliştirilen, gelişmiş yedekleme ve geri yükleme yönetim aracıdır.

Jetbackup hakkında detaylı bilgi için cPanel’de JetBackup Nedir ve Nasıl Kullanılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Veritabanları Bölümü

cPanel Veritabanlari Bölümü

Veritabanlarınızı oluşturmak, görüntülemek ve yönetmek için bu bölümdeki araçları kullanabilirsiniz.

Veritabanları bölümü hakkında detaylı bilgiye cPanel’de MySQL Veritabanı Sihirbazı ile DB Oluşturma ve cPanel’de ‘Uzak MySQL’ Özelliği Nasıl Kullanılır? yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Etki Alanları Bölümü

cPanel Etki Alanlari Bölümü

cPanel içerisinde domain adreslerinizi ekleme, silme, yönlendirme, DNS yönetimi gibi tüm işlemleri bu bölümden yapabilirsiniz. Bu bölümde en çok kullanılan araçlar, Site Yayımlayıcısı, Etki Alanları, Yeniden Yönlendirmeler ve Zone Editor olduğunu söyleyebilirim. Aşağıda bu araçların özelliklerini ve nasıl kullanılabildiğini paylaşıyorum:

Site Yayımlayıcısı

cPanel Hazır Web Site Yayımlayıcısı

Site Yayımlayıcısı, içerisinde bir çok hazır web sitesi şablonuna sahiptir. Bu özellik sayesinde kod yazmadan, sizin veya firmanızın adı, yaptığınız işleri kısa bir şekilde açıklanmasını, adresiniz, iletişim bilgileriniz, sosyal medya hesaplarınız gibi bir çok bilgiyi paylaşabileceğiniz bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Etki Alanları

Alan adlarınızı görüntüleyebildiğiniz, yeni alan adları ve subdomainler ekleyebildiğiniz, silebildiğiniz sayfadır.

Eklenti Etki Alanı (Addon Domain) ekleme, Alt Etki Alanı ekleme ve Rumuz Ekleme adımları bulunan cPanel’de Eklenti Etki Alanı, Alt Etki Alanı ve Rumuz Ekleme yazımızı incelemenizi öneririm.

Yeniden Yönlendirmeler

cPanel Yeniden Yonlendirmeler

cPanel içerisinde ekli olan tüm veya özel bir domain adresini farklı bir adrese ya da dizine otomatik yönlendirme yapabileceğiniz sayfadır. Örneğin:

domainadresiniz.com yazıldığında domainhizmetleri.com domain adresine otomatik yönlendirme yapabilirsiniz.

Ya da bir yapım aşaması sayfası oluşturdunuz ve, domainadresiniz.com adresine girildiğinde otomatik olarak domainadresiniz.com/yapimasamasi sayfasına yönlendirme yapabilirsiniz.

Zone Editor

cPanel Zone Editor

Zone Editor, domain adreslerinizin DNS‘lerini görüntüleyebileceğiniz ve yönetebileceğiniz alandır.

Örneğin; bir subdomain adresinizin farklı bir sunucuda çalışması gerekiyor. Bunun için DNS Zone içerisindeki subdomain adresinize özel A kaydı oluşturabilirsiniz.

cPanel Subdomain Yonlendirme

Metrik Bölümü

cPanel Metrik

Metrik, İnternet sitelerinizin ziyaretçi istatistiklerini, son ziyaretçilerinizle ilgili ayrıntılı bilgileri (hangi sayfaya giriş yapmış, ziyaretçi IP adresi, Aldığı sunucu yanıtı, vb.), hosting hizmetinizin kaynak kullanımları gibi bir çok istatistiği görebileceğiniz araçlara sahip alandır.

Güvenlik Bölümü

cPanel Guvenlik

Güvenlik bölümünde web sitelerinizin güvenliğini artırmasına yardımcı olan bazı araçlar bulunuyor. Başlangıç düzeyinde olan kullanıcılar için bu bölümde en çok kullanılan araçlar Lets Encrypt SSL ve Imunify360 olduğunu paylaşabilirim. Aşağıda bu araçların özelliklerini ve nasıl kullanılabildiğini paylaşıyorum:

Lets Encrypt SSL

cPanel Lets Encrypt Araci

Lets Encrypt internet sitelerinize ücretsiz SSL sertifikası sunan popüler bir araçtır. Lets Encrypt sayesinde internet sitenizde SSL bulunmadığı için alınan güvenli değil hatasından kurtulabilirsiniz.

Ücretsiz SSL kurulumuyla ilgili adımlara cPanel’de Ücretsiz SSL Nasıl Kurulur? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Imunify360

Imunify360 CPanel


Imunify 360, web sitelerinin zararlı ve zafiyetli yazılımları, kötü niyetli trafikleri, Brute Force yani şifre deneme saldırıları gibi bir çok güvenlik tehditlerine karşı korumak için kullanılan bir araçtır.

Imunify360 hakkında detaylı bilgi için Imunify360 Nedir, Ne İşe Yarar? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazılım Bölümü

cPanel Yazılım Bölümü

Yazılım bölümünden, WordPress Toolkit‘e ulaşabilir, PHP versiyonunuzu değiştirmek için MultiPHP Yöneticisini kullanabilirsiniz. Aşağıda WordPress Toolkit ve MultiPHP araçlarının özelliklerini paylaşıyorum. Softaculous Apps Installer için detaylı bilgileri Softaculous Hızlı Script Kurulumu bölümünde paylaşacağım.

WordPress

WordPress Yönetimi aracı sayesinde otomatik WordPress projeleri oluşturabilir ve önceden manuel olarak veya otomatik olarak kurduğunuz tüm WordPress projelerini tek bir yerden yönetebilirsiniz. Örneğin, WordPress Admin paneline şifre girmeden, otomatik giriş yapabilir, site başlığını güncelleyebilir, WordPres Core güncellemesini, WordPress kullanıcı yönetimini (Kullanıcı parolasını değiştirme ve yeni kullanıcı ekleme işlemleri), Eklenti, Tema ve WordPress Core için otomatik güncelleme ayarlarını yönetebilirsiniz.

Hızlı ve kolay bir şekilde WordPress kurulumu için 4 Adımda WordPress Kurulumu yazımızda bulunan adımları izleyebilirsiniz.

MultiPHP Yöneticisi

cPanel MultiPHP Yöneticisi

MultiPHP Yöneticisi, cPanel içerisinde ekli olan domain adreslerinizin PHP versiyonunu değiştirebilmeniz için kullanılan popüler bir araçtır.

MultiPHP Yöneticisi kullanarak PHP versiyonunu değiştirme adımlarına cPanel’de PHP Sürüm Değiştirme (MultiPHP) yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Softaculous Hızlı Script Kurulumu Bölümü

Softaculous cPanel Yönetimi

Softaculous, WordPress, OpenCart, Drupal gibi 400’den fazla popüler scripti otomatik olarak kurmanıza yardımcı bir araçtır. Scriptler’in kurulumunu basitleştirmek için veritabanı, dizin oluşturma, kullanıcı oluşturma gibi işlemleri otomatik olarak gerçekleştirme yeteneğiyle hızlı ve kolay bir şekilde internet sitenizin kurulumu için ilk adımı atabilirsiniz.


Eğer dijital dünyaya ilk adımınızı atıyor veya güvenli, hızlı ve stabil bir hosting hizmeti arıyorsanız, bu süreçte sizlere yardımcı olabilmemiz adına 0850 885 2552 hattımız üzerinden veya canlı sohbet üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz en uygun paketi belirlemekten ve aklınıza takılan soruları cevaplamaktan mutluluk duyarız. İletişim bilgilerimize buradan ulaşabilirsiniz: İletişim

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments