cPanel WHM Bayi Panelinde Paket ve Hesap Oluşturma
10 Temmuz 2017
Htop Kurulumu – Linux için Gelişmiş İzleme Yazılımı
10 Eylül 2017

DNS servisinin temel görevi özetle;

Domainleri (alan adlarını) barındırıldıkları sunucuların IP adreslerine yönlendirmektir.

Web sitesine erişmek, email göndermek ve almak gibi temel yönlendirmeler için gereklidir. Bir hiyerarşi içinde DNS servisi sağlayan sunucular birbirleri arasında bilgi paylaşımında bulunurlar. En alt seviyede DNS bilgilerini barındıran cihazlar ise son kullanıcı bilgisayarlarıdır. Yani bu yazıyı okumanızı sağlayan işletim sistemleridir.

Kullandığınız bilgisayarlar daha önce giriş yaptığınız internet sitelerinin DNS kayıtlarını, üst seviye DNS sunucularından çekerek önbelleğe alır. Önbellekte ne kadar süre tutulacağını yine bu DNS kaydıyla birlikte gelen TTL değeri belirler. Yaygın değeri ise 3600 saniyedir.

Eğer bir web sitesinin IP adresi değişmişse ve siz o siteye erişemiyorsanız muhtemelen bilgisayarınızdaki DNS önbelleğinde hala eski kayıtlar saklandığı içindir. TTL değeri kadar beklemek istemiyorsanız, DNS önbelleğinizi sıfırlayarak yeni DNS kayıtlarının alınmasını sağlayabilirsiniz.

 

Windows için:

Başlat > Çalıştır (veya windows+r) menüsünü tıkladıktan sonra ekrandaki kutucuğa cmd yazıp Tamam’a tıklayınız:

Gelen MSDOS komut ekranına sırasıyla aşağıdaki komutları yazıp her bir satır komutu yazdıktan sonra Enter tuşuna basınız:

Bu işlemler ardından tarayıcınızı kapatıp yeniden açınız ve sayfayı CTRL+F5 tuşlarına basarak sık sık yenileyiniz.

 

MacOS için:

Bilgisayar ekranının sağ üst köşesinde bulunan arama kutucuğuna Terminal yazısını girip çalıştırın. Karşınıza gelen Terminal penceresine aşağıdaki komutları girip Enter’a basınız:

 

1 Yorum

  1. laf sözlük dedi ki:

    Bilgiler için teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Show Buttons
Hide Buttons